HUDBA 3. - Bas v aute

Každý kto má rád hudbu si potrpí na dostatočnú nádielku nízkych frekvencií a tobôž ak počúvame v aute. Ak si namontujeme kvalitné 16-kové komponenty do predných dverí a trebárs aj ovály 6x9 do zadného plata, nikdy nedosiahneme dostatočný akustický tlak na nízkych frekvenciách. Jedinou možnosťou je nainštalovanie basového meniča - subwoofera.

Možnosti umiestnenia
Podľa typu auta, ochoty ubrať z batožinového priestoru a stavu peňaženky sú 4 základné možnosti osadenia subwoofera (ak nepočítam aktívne verzie ponúkané výrobcami):

  1. Prvou je zhotovenie dvojitej podlahy kufra a priestor medzi MDF doskou a spodným plechom bude tvoriť pracovný objem meniča. V tomto prípade si však treba dať pozor na presnosť a precíznosť prevedenia aby nám ozvučnica nerezonovala a taktiež na dôslednú ochranu meniča pred mechanickým poškodením.

  2. Najbližšie k home hi-fi je basový menič osadený do uzavretej resp. basreflexovej plnohodnotnej ozvučnice z MDF-ky. V takomto prípade máme možnosť ho kedykoľvek jednoducho vybrať. Je len na nás či zosilňovač pripevníme niekde v kufri auta, alebo ho naskrutkujeme priamo na ozvučnicu. Musíme sa ale zmieriť so stratou určitého objemu batožinového priestoru (v niektorých autách dokonca aj s polovicou).

  3. Pre tých čo majú dostatok miesta okolo blatníka (väčšina kombíkov) je vhodné vyrobiť laminátovú ozvučnicu presne na mieru. Toto riešenie vám ušetrí veľa miesta a pritom sa dá spraviť taktiež ako vyberateľné.

  4. Pre sedan je z akustického hľadiska najlepšie vyrezanie otvoru do plechu pod zadným sklom a osadenie meniča, ktorý tým pádom vyžaruje priamo do kabíny. Nevýhodou takéhoto riešenia je ale oslabenie konštrukcie a počítam, že majitelia nových áut sa k tomuto riešeniu neuchýlia. Pri hatchbacku je toto isté riešenie možné do plata, avšak iba v prípade že ho vystužíte riadnou vrstvou laminátu, prípadne vymeníte za MDF dosku a poriadne ho uchytíte aby nerezonovalo. Tým pádom ale budete nútený vystužiť aj bočné steny na ktorých je uchytené.

Nezabudnite!
Podmienkou všetkých riešení je znalosť základných akustických veličín, aby ste boli schopný určiť vhodnosť meniča na dané použitie a následne vypočítať adekvátny objem ozvučnice. Je pravdou, že náhoda je blbec a počul som zopár áut ktoré hrali naozaj slušne, pričom konštruktér bol zručným stolárom a o akustike nemal ani „šajnu“. Na to by som sa ale nespoliehal. Nie je potrebné ručné rátanie, pretože na internete si môžete stiahnuť viacero freeware programov, ktoré pracujú spoľahlivo. Z praxe však môžem potvrdiť, že teoretické výpočty sa s výsledkom 100% nezhodujú, avšak nie sú ani diametrálne odlišné, vo veľkej miere totiž záleží na pravdivosti thiele-small parametrov udávaných výrobcom (pri mnohých lacných basákoch sa ich častokrát ani nedozviete a v takomto prípade vám zostáva naozaj len experimentovanie). Dva seriózne a mnou overené softy si môžete stiahnuť na stránke www.linearteam.dk, pre profesionálov je to nový WIN ISD Pro a pre „takmer“ profíkov postačí aj staršia verzia WIN ISD (tam sa dá toho menej pokaziť). Samozrejme že ani na jeden z nich nepotrebujete „lóvu“, sú totiž úplne zadarmenko.

Basy „od podlahy“
V tomto čísle si popíšeme prvý spomínaný prípad, keď osadíme menič do podlahy v kufry. Ako modelové auto nám poslúžil trojkový Golf, avšak tento variant montáže je použiteľný v takmer každom kufri. Konštrukčne môžete zhotoviť či už uzavretú alebo basreflexnú ozvučnicu, záleží čo sa pre daný menič hodí. Pri primárnom výbere si však uvedomte, že menič sa musí hodiť do malých litráží (ak ste sa nerozhodli zvýšiť kufor o niekoľko desiatok centimetrov). Pri výbere meniča dbajte aby bola jeho citlivosť okolo 90 dB (pri 87 dB basáku budete musieť použiť koncák s dvojnásobným výkonom aby ste dosiahli rovnaký akustický tlak), ak požadujete hlboký bas tak rezonančná frekvencia musí byť cca 30 Hz a Qtc musí byť po výpočtoch pre daný objem ozvučnice v rozmedzí 0,58 (Bessel) pre presný bas s vynikajúcimi impulzami až 0,71 (Butterworth) pre rovnú frekvenčnú charakteristiku. A po hodinách strávených hľadaním správneho a cenovo dostupného basáku sa môžeme pustiť do montáže.

Konštrukcia
Montážna hĺbka priestoru v trojkovom Golfe je dosť malá, pretože výrobca v tomto type auta použil dojazdovú rezervu. Z tohto dôvodu bolo nutné MDF platformu s výklopným vekom zdvihnúť pomocou hranolov vyhotovených tiež z MDF-ky. Tým sa dosiahlo požadované zvýšenie asi o 4 cm, ktoré umožnilo osadiť subwoofer aj s magnetom väčších rozmerov (väčšou zápustnou hĺbkou). Pri prvotnom návrhu odklápacieho veka nesmiete zabudnúť zvoliť jeho správnu veľkosť, aby bolo možné jednoduchým spôsobom vybrať rezervu. Následne sa do vyfrézovaných drážok MDF platformy osadia pánty, ktoré umožňujú jednoduché vyklápanie. Takisto na protilahlej strane treba osadiť dorazy, aby poklop pri zatváraní nebolo možne preklopiť dovnútra. Dôležité je dodržať presné rozmery, aby po potiahnutí koberca poklop dobre tesnil a nevznikal tak po jeho obvode akustický skrat. Po kompletnom očalúnení, osadení meniča a madla sa celá platforma prilepí k podlahe tesniacim silikónom. Woofer je možné osadiť zo spodu, alebo do zafrézovanej drážky, záleží hlavne od montážneho priestoru, ale aj vkusu. Takisto riešenie ochrannej mriežky , či krytu z plexiskla je otázkou vkusu.
Plechový priestor podlahy je vhodné spevniť asfaltovýmí plátmi alebo vylaminovaním a nasledovným vystriekaním Noisekillerom, vytlmiť ANS-kou, molitanom alebo minerálnou vlnou.
Pozor tiež na vznik akustického skratu cez rôzne gumové tesnenia, prechodky či záslepky , ktoré treba tiež dodatočne poutesňovať. Ideálne je ak sa do priestoru rezervy dá zhotoviť celá drevená ozvučnica, čo však asi v 90 % prípadoch nie je možné kvôli rezerve /výhodu majú automobily typu off road, ktoré majú rezervu uchytenú zvonku na 5-tych dverách. O tejto variante si však povieme v niektorom z budúcich čísel.

Postup výroby

  1. Vypratanie a vyčistenie kufra, pár chvíľ na úvahu a ide sa na to.

  2. Začneme vyrezaním platformy z MDF (predlohu môže tvoriť originálny koberec alebo si ju vyrobte z kartónu).

  3. V tomto prípade nutné zvýšenie kufra za pomoci MDF hranolčekov zväčšilo montážnu hĺbku aj pracovný objem meniča.

  4. Nezabudnite, že poklop musí byť dostatočne veľký aby sme cez neho jednoducho vytiahli rezervu.

  5. Všetky prechodky, tesnenia a záslepky bude treba precízne poutesňovať.

  6. Vyrezaný poklop musí po potiahnutí kobercom presne sadnúť a tesniť, aby sa predišlo akustickému skratu.

  7. Na zoskrutkované hranolčeky sa nanesie lep...

  8. ...celá konštrukcia sa ešte zoskrutkuje samorezkami kvôli väčšej tuhosti.

  9. Keď sa osadili už aj pánty môže sa prejsť k okobercovaniu. Nezabudnite si však nechať zopár centimetrov navyše po okrajoch.

  10. Rovnaký pracovný postup (koberec a chemoprén) ako pri základnej platforme platí aj pre poklop.

  11. Potom už nasleduje osadenie meniča, rukoväte a priskrutkovanie k pántom.

  12. Nezabudnite na dorazy - detail, ale na správnu funkčnosť nepostrádateľný inak by nám totiž poklop prepadol.

  13. Pred samotným osadením treba na spodnú časť hranolčekov naniesť silikón.

  14. Potom ešte zopár estetických úprav, podhnutie koberca a pripojenie kabeláže a môžeme poklop zabuchnúť.

  15. Tak takto jednoducho to vyzerá vo finálnej podobe. Pre tých čo chcú kufor využívať bude potrebná ešte aj kovová mriežka.

Postup pri výrobe - obrázky

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15
 

14.03.2005 - AUTO-HIFI (SK)