Nějak bylo, nějak bude - 1. část

Nejvyšší čas pokračovat v našem seriálu o novém silničním zákoně. Nyní se na zákon podíváme ve dvou dílech trošku globálněji a pak se opět zaměříme na jednotlivé pasáže.
 

CO DĚLÁ MINISTERSTVU DOPRAVY VRÁSKY

  2002 2003 2004 I.-X.2005
dopravní nehody (celkem) 190 718 195 851 196 484 162 594
usmrcení 1 314 1 319 1 215 917
těžce zranění 5 492 5 253 4 878 3 755
lehce zranění 29 013 30 312 29 543 23 731
Zdroj: Policejní prezidium ČR

Motoristova husí kůže
Fakta, která novela přináší, jsou pro řadu řidičů důvodem k rozčarování, mnozí se nerozpakují zlostně a nechápavě kroutit hlavami. Snahy ministra dopravy Milana Šimonovského a jeho resortu o zavedení pořádku na silnicích totiž mají pozlátko represí. Zda se vyšší pokuty a systém trestných bodů osvědčí tak, jako například ve Francii či Velké Británii, ukáže až čas. Daň, která motoristům hrozí za snahu ministerstva snížit počet usmrcených osob na silnicích, bude v každém případě drahá. A to nejen pro řadového motoristu, který se snaží předpisy dodržovat, ale i pro piráty silnic. Z výše pokut i dalších sankcí pak může leckomu naskočit husí kůže.

Sčítání a odčítání
Zásadní událostí, která příští rok ovlivní řidičův život po otočení klíčku v zapalování, se stane bodový systém. Ten toleruje motoristovi prohřešky ve výši 12 bodů. Přesáhne-li tento počet, obdrží vyrozumění a výzvu k odevzdání průkazu. Jeho platnost končí automaticky 5 dnů po doručení oznámení. Roční lhůta zákazu řízení přitom běží od momentu posledního prohřešku (blokového řízení či od doby, kdy rozhodnutí o přestupku nabude právní moci).
Ukázněný řidič má šanci body umazávat. Pokud rok od posledního zápisu do registru řidičů nepřijde k trestnému bodu, má nárok na výmaz 4 bodů. Za další „beztrestný“ rok další čtyři body, po třech letech tedy může být jeho bodový rejstřík opět čistý.
V případě, že se řidič během jedné události dopustí hned několika přestupků, do registru mu bude započítán ten s nejvyšším bodovým ohodnocením.
Vrácení řidičského oprávnění může motorista nárokovat na příslušném obecním úřadě obce s rozšířenou působností, a to písemně. Zároveň však musí prokázat, že byl přezkoušen z pravidel silničního provozu a praktické jízdy. Jaké cenové a časové podmínky budou pro takové účastníky autoškoly nastaveny, není dosud zřejmé. Čeká se na změnu zákona č. 247/2000 Sb., o autoškolách. Ten je nyní připomínkován jednotlivými ministerstvy.

Těžce nabyl, lehce pozbyl
Staronové opatření přináší novela v otázce odebírání řidičského průkazu. Ten nově může v odůvodněných případech (např. jízda pod vlivem alkoholu, ujetí z místa nehody) zadržet na místě přímo policista. Motorista obdrží o této události doklad. Za pozitivum, které ocení zejména ti s nedostatkem času, lze označit skutečnost, že při přebírání řidičského průkazu již není bezpodmínečně nutná osobní návštěva, ale lze tento akt provést prostřednictvím zmocněné osoby na základě notářsky ověřené plné moci. Nechce-li pak někdo čekat dvacet dní, v rámci nichž bude řidičský průkaz vystaven, má možnost za poplatek 500,- Kč tento doklad získat již do pěti pracovních dní.

Vítr v peněžence
Novela současného zákona přináší jiné novinky, které motoristy příliš nepotěší. Trestné body totiž nebudou jediným postihem, na řidiče samozřejmě číhají i pokuty. A jejich výše nově narostly do nemalých částek. Stokorunové penalizace zmizely v nenávratnu, nově vydá motorista za „nejmenší prohřešek“ čtyřcifernou částku. Co to v praxi znamená? Nejnižší částku, kterou může policista po motoristovi požadovat, činí 1 000 korun. Informaci v médiích o tom, že nejnižší pokuta je 1 500,- Kč, totiž jasně dementuje bod 2 odstavce 10 paragrafu 22 zákona o přestupcích. Podle něj lze totiž v blokovém řízení uložit pokutu 1 000,- Kč za držení telefonu v ruce či překročení rychlosti o méně než 20 km/h v obci či méně než 30 km/h mimo obec.
Úprava zákona 200/1990 Sb., o přestupcích navíc přesně definuje kromě fixních částek i případné rozpětí pokut. Policie podobný přístup kvituje, neboť jí tak odpadá (nebo se zčásti eliminuje) nedůstojné smlouvání o výši pokuty. Získat od řidičů oproti současnosti nepoměrně vyšší částky však nebude rozhodně úkol snadný. Nejvyšší hodnota za přestupek dosáhla do výše 50 000 korun. O splátkovém kalendáři přitom není v zákoně ani zmínka...
Podle našich informací nicméně sama policie připravuje pilotní projekt, kterým si chce vyzkoušet bezhotovostní platby přímo na silnici. Začít testovat by se přitom mělo ještě do konce letošního roku. Přehled sankcí uvádíme v samostatném článku „Kompletní přehled trestného bodového hodnocení“.

Domluvám odzvonilo?
Zatímco dosud mohli policisté uplatňovat poměrně hojně možnost domluvy, novela jim již tolik šancí nedává - alespoň u notoricky známých prohřešků. Ty byly zavedeny pod hlavičku závažných přestupků. U nich totiž od sankcí upustit nelze (např. nedání přednosti v jízdě, předjíždění přes plnou čáru, jízda na červenou). Navíc takové přestupky, za které se podle novely ukládá zákaz činnosti, nelze vůbec projednat v blokovém řízení. Příklad? Zaparkujete-li nebo neoprávněně použijete místo vyhrazené pro těžce postižené, blokových lístků se nedočkáte. Zahájeno bude správní řízení. „Cílem je zvýšit zodpovědnost řidičů a omezit možnost korupce. Policista závažnější přestupky předává k řešení správnímu orgánu, který rozhodne o způsobu potrestání,“ upřesnila Hana Zaoralová z tiskového oddělení Ministerstva dopravy.

Policie: budeme připraveni
Podle ředitele Dopravní Policie ČR Zdeňka Bambase bude policie v momentě, kdy novela nabude účinnosti, připravena. „Policisté projdou školením a možná přezkoušením,“ uvedl Bambas. I když policie hodnotí současnou výši pokut v porovnání s Evropou jako nízkou a málo motivující, je podle ní preventivní efekt hrozby pokuty velmi závislý na sociálních podmínkách přestupce. „Více si tedy slibujeme od bodového systému a hrozby zákazu činnosti,“ doplnil Bambas.
Pomocnou ruku policii má podat i obecní policie. Jak taková spolupráce bude vypadat? Podle Ministerstva dopravy půjde především o výběr vhodných lokalit pro měření rychlosti vozidel. V takovém případě budou moci obecní policisté udělovat v blokovém řízení také pokuty. Při překročení povolené rychlosti v obci o 40 km/h a více a mimo obec o 50 km/h a více připadá v úvahu jedině správní řízení.

Nově o dokumentech
S novelou novela Zákona o provozu na pozemních komunikací přichází samozřejmě celá řada dalších opatření, které na řidiče kladou další a další nároky.
Jedním takovým je i zvýšený počet dokumentů, jež musí mít řidič při sobě, usedne-li za volant. Kromě řidičského průkazu, osvědčení o registraci vozidla a dokladu o sjednání odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (případně osvědčení o profesní způsobilosti) bude v budoucnu nutností předkládat na vyzvání i doklad o zdravotní způsobilosti. Toto opatření se týká především osob starších 60, 65 a 68 let věku.
Zatímco všechny výše uvedené dokumenty může požadovat policista, obecní policie či celník mají právo po řidiči chtít pouze řidičský průkaz a osvědčení o registraci.

Zdroj: Svět motorů č. 41/2005


08.01.2006 - Jan Marek