Nějak bylo, nějak bude - 2. část

Druhé volné pokračování globálního pohledu na nový silniční zákon. S jakými pocity se na cestu budou vydávat řidiči ?

Na pomoc (nejen) řidičům
Nové znění zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích kromě sporných pasáží přináší i několik změn, které v provozu pohledem běžného účastníka nelze než ocenit.

Horečné diskuze
Spory, které se vedou kvůli celodennímu svícení, nabraly na obrátkách již dávno před zařazením této povinnosti do novely zákona. Zatímco jedni argumentují vyšší spotřebou paliva, a tím i dalším zatížením životního prostředí, druzí akt celodenního svícení vítají s nadějí, že bude dále posíleno známé heslo „vidět a být viděn“. V každém případě povinnost svítit jen v době zimního času nahradila celoroční povinnost svítit obrysovými a potkávacími nebo obrysovými světly pro denní svícení.
Nelibé reakce vyvolal i fakt takzvaného „dvojího metru“ v případě posuzování množství alkoholu, které se u řidiče při kontrole zjistí. Jestliže hodnota přesáhne 0,3 promile, obdrží motorista maximální možný počet - sedm bodů. Bude-li tato hranice nižší než avizovaná hodnota, dostane body pouze tři. Podobné rozdělení vyvolalo ostré protesty v senátu. Hlasy volající po zrušení tohoto pravidla a zastávající názor, že alkohol za volantem by se objevit neměl vůbec (natož být v menším množství zvýhodňován), poslanci ignorovali.

Ach ty kamiony
Podobně kontroverzní ohlasy vzbudil zákaz nepochopitelných předjížděcích manévrů nákladních vozů. Ty podle novely nesmějí kdekoliv na pozemní komunikaci předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemají dostatečnou rychlost, takže by omezily v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy. Jak si v praxi s touto formulací poradí nejen řidiči náklaďáků, ale i samotní policisté, bude jistě zajímavé sledovat. Změny, tentokrát k lepšímu, nastaly i v případech omezení jízdy těžkých souprav na dálnicích a silnicích 1. třídy. Zatímco podle současného znění zákona byl těmto vozidlům zapovězen vjezd na tyto komunikace v neděli a o svátcích od 0:00 do 22:00, nově bude tato doba zkrácena na úsek 13:00-22:00. Podobný posun nastal i o prázdninových sobotách, kdy zákaz bude platit od 7:00-13:00 (aktuálně do 20:00). Opatření se nově vztahuje i k prázdninovým pátkům. Výše jmenovaný zákaz v tento den platí v době od 17:00-21:00. Ministerstvo tak zřejmě učinilo vstřícný krok k řešení pátečních dopravních špiček, o které není v létě nouze. Faktem nicméně zůstává, že úprava předjíždění kamionů nemá v legislativě evropských zemí obdobu.

„Hlásit se to musí“
Ministerstvo dopravy se rozhodlo čelit komplikacím, které vznikaly tehdy, když záznamem nebylo možné dokázat, kdo automobil v době spáchání přestupku řídil. Provozovatel vozidla a osoba, které provozovatel vozidlo svěřil, jsou povinni sdělit například policii všechny skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče auta, které je podezřelé ze spáchání přestupku. Jestliže provozovatel tyto údaje není ochoten sdělit, může mu hrozit pokuta od 5 000,- do 10 000,- Kč. Podle zákona o přestupcích mu může být navíc v případě, že tyto údaje bezdůvodně odmítá sdělit, udělena pořádková pokuta 1 000,- Kč. Podobná praxe podle Zdeňka Svátka funguje řadu let i v sousedním Německu. Tam je zákon dokonce nastaven tak přísně, že v některých situacích je řidič nucen vést i v případě soukromého vozidla knihu jízd a tu po stanovenou dobu uchovávat.

Naprostá novinka...
...namířená zřejmě proti cizincům, kteří se ve valné většině českými pokutami (nejsou-li uděleny v blokovém řízení) příliš nezabývají, jsou kauce. Ty může policista od motoristy vybrat v případě domněnky, že se tento bude vyhýbat přestupkovému řízení. A výše zálohy? V zásadě 5 000 - 50 000,- Kč, vždy však do té výše, kterou by motorista za přestupek zaplatil ve formě pokuty. O tom, jak situaci řešit, jestliže motorista nebude u sebe mít (nikoliv nemalou) hotovost, zákon nepojednává.

Změny dalších zákonů
Společně s aktuálně platným zákonem o provozu na pozemních komunikacích, budou v případě schválení novely změněny i další zákony. Kromě již zmiňovaného zákona o přestupcích se také změní trestní zákon. Ten v § 180 písmena d definuje skutečnost, že jízdu bez příslušného řidičského oprávnění lze potrestat také odnětím svobody až na jeden rok!

Není bez chyb
Připravovaný zákon o silničním provozu (podobně jako jeho předchůdce) trápí několik nedostatků. Podle Zdeňka Svátka jde především o nesrovnalosti v používání výrazů „silnice pro motorová vozidla“ a „rychlostní silnice“. Bez zajímavosti není ani fakt, že v zákoně o přestupcích jsou sice definovány dopravní nehody, při nichž dojde ke zranění nebo usmrcení osoby, a nehody, jejichž hmotná škoda je nižší než 50 000 korun, ale výše pokut u zmíněných dvou případů v paragrafech uvedena není. Ministerstvo ve věci přislíbilo nápravu, a úřad připraví ještě před uvedením do praxe příslušnou „technickou novelu“.

Zdroj: Svět motorů č. 41/2005


11.01.2006 - Jan Marek