Zadržení jinak

Pravidla silničního provozu používají ve své terminologii i pojem zadržení. Většinou jej však chápeme v souvislosti s řidičským průkazem. Zadržení se ale může týkat i osob přepravovaných ve vozidle. Na starost si takový úkon berou bezpečnostní pásy a dětské autosedačky. Co nového u povinnosti poutat se přinese novela zákona o silničním provozu?

Pásy a zákony:
(společně již téměř 40 let)

V českém právním systému mají bezpečnostní zádržné systémy svoji tradici již od druhé poloviny šedesátých let 20. století. Tehdy se vůbec poprvé objevuje formulace, že řidič a spolujezdec mají povinnost být připoutáni. Tehdejší vyhláška 80/1966 Sb., o pravidlech silničního provozu, říkala: „Řidič motorového vozidla, které je povinně vybaveno bezpečnostními pásy a osoby sedící vedle něho, jsou povinni za jízdy mimo obec připoutat se těmito pásy.“ Poutat se tak Češi a Slováci povinně museli od 1. ledna 1967. O tom, kdy musí být pásy vozidla nutně vybavena, hovořila vyhláška 139/1968 Sb. Podle ní musely být osobní automobily uvedené do provozu před 1. lednem 1969 vybaveny bezpečnostními pásy nejpozději do 1. ledna 1970.

Připoutejte se!
Jedny ze zásadních novinek přináší novela v §6, který se týká povinností řidiče motorového vozidla. Už v prvním odstavci stojí smysluplně (konečně!) formulována povinnost řidiče a přepravovaných osob být připoután. Zatímco dosavadní znění „připoutat se za jízdy“ si lze vyložit tak, že při cestě z Prahy do Brna si řidič a spolujezdci mohou zapnout bezpečnostní pás až například U Devíti křížů, a podmínku zákona tak splnili, nová formulace již nepřináší žádné pochybnosti. Postarala se o to ultimativní věta: „Řidič motorového vozidla je dále povinen být za jízdy připoután na sedadle bezpečnostním pásem.“ Všichni motoristé, kteří se chtějí vyvarovat udělení dvou trestných bodů či pokuty až 2 500,- Kč, by si měli osvojit zapnutí pásu nejlépe ještě před otočením klíčku v zapalování.

Jistota pro děti
Skutečnosti, které formuluje novela v souvislosti s přepravou dětí a používáním dětských autosedaček, má na svědomí i přepis šesti evropských směrnic do českého právního řádu. Za ryze českou lze považovat spásnou formulaci, která říká, že se používání dětských autosedaček bude vztahovat na všechny komunikace (nyní platná formulace o tom, že se musí používat autosedačky jen na dálnici a rychlostní silnici, vzala definitivně za své). Snaha zákonodárců se tak konečně vydá vstříc statistikám, jež jasně ukazují, na kterých místech přicházejí děti ve vozech k úhoně nejčastěji. Finanční zátěž rodin, které se s dětmi na dálnice či rychlostní silnice vůbec nevydávají, by měl kompenzovat pocit, že dělají maximum pro bezpečí svých potomků.
Autosedačky přitom musí být použity přesně podle návodu výrobce. Vzít ratolest při koupi autosedačky přímo k odborníkům a tam ji na místě vyzkoušet, lze vřele doporučit.

Váha, výška a další
Zcela nově byly formulovány požadavky na nutnost posadit dítě do autosedačky. V zádržném systému musí být podle novely umístěno dítě, které není těžší než 36 kg nebo vyšší než 150 cm. Pokud není splněna jedna z těchto podmínek, musí být dítě připoutáno pásem, neboť autosedačky na vyšší hmotnost nejsou konstruovány. Jestliže navíc vozidlo spadá do kategorií M1 (osobní vůz) a N1, N2 a N3 (nákladní vozy) a je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy. U výše uvedených kategorií vozidel, nemají-li zádržný bezpečnostní systém, je nově zcela zakázáno přepravovat děti mladší tří let a děti menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče. Týkat se to zřejmě bude vozidel staršího data výroby.

Více ratolestí
Zákon pamatuje i na možnost, že má rodina více dětí. Bohužel v tomto případě jim nevychází právě v ústrety. Když totiž rodina ve voze přepravuje více než dvě autosedačky a třetí už se na zadní sedadlo nevejde, pak dítě starší tří let a menší 150 centimetrů musí být připoutáno pásem. Nesplňuje-li tyto podmínky, převážet se nesmí.
I nadále však platí situace nazývaná „pytle brambor“. O co vlastně jde? Pokud budou ve voze umístěny dvě autosedačky, zbytek dětí starších tří let (nepřevýší-li jejich společná váha možnosti vozu) se může převážet libovolně bez zádržných systémů, avšak pouze mimo dálnice a rychlostní silnice. Řidič si tak může počínat, jako by vezl pytle s bramborami…

Výjimky
S přepravou bez zádržných bezpečnostních systémů novela počítá. Výjimky jsou vytvořeny do 1. května 2008 pro ta vozidla, která zajišťují přepravu dětí do mateřských a základních škol nebo na kulturní a sportovní akce. V takovém případě malí pasažéři pásy mít nemusí, ale vozidlo zároveň nesmí jet více jak 70 km/h. Zákon tak bere v potaz existenci starších vozů, které nedisponují příslušnou bezpečnostní výbavou.
Osvobozeny od používání autosedaček budou rovněž vozy taxislužby. Výjimka se opět týká přepravy dětí do 36 kg váhy a 150 cm výšky a pouze v obci. Dítě musí být zajištěno pásem a sedět vždy vzadu. Oproštěni od poutání pásy jsou dále řidiči policejních, hasičských a záchranných sborů v případech, kdy jim pás brání v rychlém opuštění vozu. Definovat tuto situaci v praxi však rozhodně nebude snadné. Pro instruktory autoškoly platí povinnost se poutat pouze pokud sedí za volantem. Jestliže se při výuce nachází na místě spolujezdce, pak je od povinnosti připoutat se osvobozen podle §9 odstavce 3.

Staré vozy
Běžní řidiči se nemusí připoutat už jen ve dvou případech: při couvání a v situaci, kdy jim to zdravotní stav neumožňuje (takové potvrzení pak musí mít při jízdě u sebe). Používat bezpečnostní pásy pak nemusejí ještě spolujezdci na zadních sedadlech vozidel, u nichž není jejich dodatečná montáž možná.

Zdroj: Svět motorů č. 45/2005


23.01.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek