Křižovatkou nejen křížem

Nové znění silničního zákona přinese kromě nových pasáží i zpřesnění těch stávajících. Taková, a nikoliv bezvýznamná, se týkají i křižovatek. Motorista, který by se při svých cestách chtěl vyhnout křižovatkám, by v Česku daleko nedojel. Křížení komunikací provází motoristy od nepaměti. A od té doby samozřejmě dochází na takových místech k řadě nehod a komplikací.

Kruhový objezd

Zavádění kruhového typu křižovatek v tehdejším Československu začalo s počátkem 60. let 20. století. Alespoň tehdy se zmínky o kruhových objezdech v podobě dopravních značek, které je definují, objevují v legislativě. Od této doby uplynulo již více než 40 let, kdy se Češi naučili, že jedou-li po kruhovém objezdu, mají automaticky přednost. To však jen v případě, že u značky s kruhovým objezdem figuruje dodatková značka o přednosti v jízdě, která ji doplňuje. Samotná značka „kruhový objezd“ totiž má jen takový význam, že naznačuje, jakým směrem se po křižovatce pohybovat, ale neříká nic o přednosti v jízdě. Narazit v dnešních podmínkách na kruhový objezd označený jen modrým oválem se šipkami v protisměru hodinových ručiček bude však pro řidiče spíše raritou. Naštěstí.

Tyto značky lze dnes chápat
jako nerozlučnou dvojici

Nelichotivé počty
Statistiky, které vede Policejní prezidium ČR, ukazují, že opominutí přednosti upravené značkou „Dej přednost v jízdě!“ se společně s nerespektováním přednosti protijedoucích vozidel při odbočování vlevo podílí na vysoké nehodovosti poměrně silně. V prvním případě bylo v období od ledna do konce září letošního roku spácháno 8016 nehod (zemřelo při nich 24 osob). Na neumožnění přednosti protijedoucích vozidel doplatili řidiči v 3411 případech. Reaguje na takovou situaci nějak novela zákona o silničním provozu?

Dnes na křižovatkách
Zatímco některé pasáže novelizovaného znění lze označit za malou revoluci, jiné se drží spíše drobných kosmetických oprav. Nejinak je tomu i v případě §22, jenž se zabývá jízdou křižovatkou. Jeho třetí odstavec byl přeformulován, ale svým významem v psané podobě „malou úpravu“ převyšuje. O co se jedná? Dnešní znění, „Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce“, podle výkladu nutí řidiče, aby při odbočování například vpravo, kde musí dát přednost chodcům, zůstal stát na hranici křižovatky. Teprve až bude mít vpravo volno, může zabočit. Výsledek? Plynulost provozu trpěla a trpí.

Brzy na křižovatkách
Znění, které se objevuje v zákoně a začne platit příští rok v červenci, situaci vylepšuje. Zákaz vjet do křižovatky, pokud situace nedovoluje pokračovat v jízdě v ní a za ní, zůstává zachován. Do křižovatky však bude možné najet, jestliže řidič zastaví vozidlo v křižovatce, aby dal přednost chodcům na přechodu a nebo dává-li přednost protijedoucím vozidlům při odbočování vlevo. V dnešní praxi tento způsob najíždění do křižovatky funguje, legislativně však upraven nebyl.

V Evropě znají
Poměrně důležitým se v návrzích o znění této pasáže stalo sousloví „příčný směr“. Problémem se totiž v případě najíždění do křižovatek ukazuje právě blokování dopravy v příčném směru. Úmluva o silničním provozu, která byla formulována ve Vídni v roce 1968 (respektive její dodatek ze září 1993) a jež kromě několika států zavazuje téměř celý svět, ve svém textu na toto pamatuje. Novela připravená ministerstvem dopravy sice pasáž o tom, že vjet do křižovatky nelze, blokovala-li by taková situace provoz v příčném směru, neobsahuje, ale svojí formulací se jí blíží.

Jako o závod
Paragraf 17 hovořící o předjíždění přináší novinku v té podobě, že na křižovatce a v těsné blízkosti před ní bude nově možné předjíždět jízdní kola, mopedy a motocykly bez postranních vozíků. Dosavadní znění nic podobného nepřipouští.

Kroužení s rozumem
Neustálé dohady o tom, v jakých případech na kruhovém objezdu používat blikačů, a informovat tak okolí o změně směru jízdy, by měla vyřešit nově formulovaná pasáž v §30 o znameních o změně směru jízdy. Novela přináší zcela nový pátý odstavec, ve kterém se ukládá řidičům povinnost použít blikač pouze při vyjíždění z kruhového objezdu. Má-li objezd více pruhů, pak při přejíždění z jednoho do druhého samozřejmě povinnost použít blinkr trvá.
Někteří řidiči v současnosti přitom blikají vcelku nesmyslně už při vjíždění na objezd, i když povaha křižovatky jim neumožňuje jet jiným směrem. Dnes naprosto benevolentní situace se tak od července příštího roku jasně změní. Při nedodržení povinnosti použít při opuštění kruhového objezdu blinkr přitom řidiči sice nehrozí připsání trestných bodů, nicméně pokuta v blokovém řízení od 1 500 - 2 500 Kč jistou dávku pravděpodobnosti již mít může.

Detail
Jako pouhé doladění se jeví skutečnost, že v novele byly dále doplněny subjekty, které se po kruhovém objezdu mohou pohybovat. Zatímco podle nynějšího výkladu totiž musí dát motorista vjíždějící na kruhový objezd přednost jen vozidlům, nemají tuto přednost jezdci na zvířatech nebo organizovaná skupina chodců (či průvodci hnaných zvířat). Nové znění toto napravuje.

A na závěr...
... jedna kontrolní otázka : Které auto podle nového zákona pojede jako první ??? :-)

Zdroj: Svět motorů č. 46/2005


29.01.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek