Zastavit, stát

Situace související se stáním a zastavením vozidel dostaly v novele silničního zákona staronový kabát.

Minulost a přítomnost

Označení vozidel přepravujících tělesně postiženou osobu prošlo v Česku změnami. Od roku 1976 se užívalo označení, jehož podoba vznikla u nás, a nikde jinde podobný symbol používán nebyl. Neodpovídal tedy mezinárodním předpisům a snaha o jeho aplikaci v zahraničí mohla přinést problémy. Šlo o notoricky známý žlutý kulatý terčík s černým trojúhelníkem. Jeho prostřednictvím vyhláška 100/1975 Sb. definovala vozidlo, které přepravovalo osobu tělesně postiženou, a nebylo přitom řečeno, o jaký handicap se jedná.
Vyhláška 99/1989 Sb. přinesla rozdělení. Žlutočerný symbol informoval, že ve voze se pohybuje osoba těžce postižená na zdraví, nově byla zavedena modrá tabulka se symbolem vozíčkáře, jež definovala osobu těžce pohybově postiženou.
Se zavedením současného zákona 361/2000 Sb. se označení „O1“ skrývá pouze pod modrou tabulkou. Ta nyní platí pro osobu postiženou těžce na zdraví i pohybově. Česko se tedy sjednotilo s ostatními státy, které uvedený způsob značení zavedly do svých právních úprav už v 70. letech. Zatímco u nás označení najdeme i za okny aut, v zahraničí se tento symbol objevuje spíše v podobě místní úpravy (dopravní značky na parkovištích atp.). Doložení invalidity funguje na principu vystavení (či ukázání) příslušného průkazu s fotkou.

Hned s první změnou se dostáváme do minulosti. Nová formulace prvního odstavce v § 25 (zastavení a stání) totiž přivádí zpět k životu myšlenku parkovat kolmo k okraji pozemní komunikace. Ta se v zákoně objevila už v roce 1967, přesněji ve třetím odstavci § 18 vyhlášky 80/1966 Sb.
Zatímco v dnešní platné podobě zákona lze parkovat výhradně podélně (jakékoliv odchylky přitom upravují zásadně místní úpravy v podobě nákladného dopravního značení), od poloviny příštího roku bude moci motorista v obci zastavit a stát také kolmo, popřípadě šikmo k okraji vozovky. Platí to však pouze pro vozidla o nejvyšší povolené hmotnosti nepřevyšující 3,5 t, a navíc jen v případě, že nebude ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu. Nově bude (se stejnými výše uvedenými podmínkami) povoleno zastavit i v druhé řadě.

Dopisování § pro TAXI
Zbrusu nový odstavec pamatuje na vozy taxislužby. Jejich řidiči mohou při výkonu služby zastavovat v druhé řadě. Podmínka? „Dbejte potřebné opatrnosti, abyste neohrožovali bezpečnost a plynulost provozu!“ - nabádá novela. Na pojmu „zastavení“ se v ní nic nemění, proto by taxikáři neměli tento nový odstavec zneužívat pro bezdůvodně dlouhá stání.

Vyhrazeno? Nevadí!
Radost i zklamání může někomu způsobit doplňující bod v paragrafu číslo 27. O čem pojednává? Zákon zde říká, že na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro něž je takové stání vyhrazeno, se bude moci zastavit a stát. Důvod k radosti? Mohl by být, nicméně novela přesně stanovuje, kdy je možné vyhrazené parkoviště využívat. Jde přesně o tři minuty. Rozhodnete-li se na vyhrazeném parkovišti na takovou dobu zastavit (či stát), nesmíte v takovém okamžiku ohrozit ani omezit jiné účastníky silničního provozu, a samozřejmě ani ty, pro něž je parkoviště vyhrazeno. Zákonodárci tímto „vstřícným“ krokem reagují na nedostatek parkovacích míst v aglomeracích.
Výše zmíněná pasáž by měla podle odborníků přinést jisté zklidnění v ulicích. I když zákon neříká nic o tom, koho se vyhrazené stání týká, nadále pro ostatní motoristy zůstává absolutní tabu místo vyhrazené pro postižené řidiče (označené tabulkou „O1“, viz vložený text). Jestliže by řidič na takovém místě zastavil či stál, hrozí mu podle novely zákona o přestupcích pokuta od 5000 do 10 000 Kč!

O invaliditě přesněji
Zůstaneme ještě chvíli u zdravotně postižených řidičů. Jich se týkají dva nové odstavce v § 67 o speciálních označeních vozidel a osob. Čtvrtý odstavec definuje, že označení vozidla O1 může použít buď řidič s odpovídajícím postižením, nebo případně musí být tato osoba ve voze fyzicky při přepravě přítomna. Lidé, kteří jsou držiteli označení O1, budou mít povinnost na výzvu policisty či městského strážníka prokázat oprávněnost používání takové značky. Zákon se tak očividně snaží zabránit dosavadnímu zneužívání modré cedulky se symbolem vozíčkáře.
Zdravotně postižení řidiči podle novely budou mít v jednotlivých naléhavých případech možnost zajet i do zákazu vjezdu doplněného o tabulky „jen zásobování“, „mimo zásobování“, „jen dopravní obsluha“ a „mimo dopravní obsluhy“. Do výčtu patří i pěší zóna.

Zdroj: Svět motorů č. 49/2005


14.02.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek