Doklady, prosím!

Přinášíme přehled dokladů, jež bude řidič povinen od počátku platnosti novely zákona o silničním provozu předkládat při policejní kontrole, se kterými se na českých silnicích roztrhl pytel. Po zavedení dopravně bezpečnostních akcí Kryštof mohli místy řidiči potkat policisty až pozoruhodně často. Kromě odůvodněných kontrol například kvůli jízdě vyšší rychlostí provádějí hlídky také rutinní silniční prověrky. Hlavní roli pak hrají doklady.

Lékařská kontrola seniorů

Povinnost dostavit se k lékaři na pravidelné prohlídky se týká téměř půl milionu obyvatel České republiky. Podle údajů z centrálního registru řidičů, které Světu motorů poskytlo ministerstvo dopravy, řídí motorová vozidla 480 940 řidičů a řidiček starších 60 let. Počet řidičů je přitom 347 976, řidiček je méně - přesněji 132 964.
Dohromady má tato skupina na 1 561 001 různých druhů řidičských oprávnění, když někteří disponují oprávněním na skupiny A, B i C. Podle sdělení ministerstva jde o čísla teoretická, neboť zahrnují i tzv. černé duše. Tedy údaje o těch, kteří například zemřeli, ale příbuzní dosud neodevzdali řidičské průkazy úřadům.
Výstupní dokument o provedené lékařské prohlídce nemá ustálenou podobu. V praxi se za něj platí 200-300 korun. Nesmí na něm být uvedena diagnóza nemoci a musí být vždy opatřen podpisem a razítkem lékaře, kde jsou uvedeny jeho jméno, jméno zdravotnického zařízení a datum vyhotovení.
Rozsah vyšetření stanovuje vyhláška 277/2004, o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Patří k němu například orientační vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a vyšetření neurologické. O dalším rozhoduje přímo lékař na základě zdravotní dokumentace.

Změna jen drobná
Současné znění zákona definuje naprosto přesně, jaké dokumenty musí mít řidič za jízdy u sebe. Podle třetího odstavce § 6 jde o řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla (tzv. techničák) a doklad prokazující pojištění odpovědnosti vozidla za škodu způsobenou jeho provozem. Řidiči-profesionálové s sebou navíc musí vozit osvědčení o své profesní způsobilosti. Pro ně (například řidiče taxislužby či řidiče autobusů) nadále zůstává v platnosti nutnost účastnit se ročně šestnáctihodinového školení a jedenkrát za tři roky odborného přezkoušení.

60 let a více
Mění něco novela zákona o silničním provozu na tomto seznamu? Mění, ale novinky se netýkají všech. Od poloviny příštího roku by měli zbystřit všichni řidiči, kteří po 30. 6. 2006 dosáhnou šedesáti let (a více). Na ně se totiž vztahuje nová povinnost vozit s sebou doklad o zdravotní způsobilosti. Tento návrh Autoklubu ČR sice byl začleněn už do struktury nynějšího platného zákona, ale nakonec se do jeho finální podoby nedostal.
V současné době se tito řidiči musí závazně účastnit zdravotních prohlídek, ale vystavené potvrzení o způsobilosti k řízení vozidel po nich nemůže policista při kontrole vyžadovat. Nakolik má toto ustanovení v praxi význam, zůstává nadále záhadou. Současný zákon přitom říká, že osoba, která má povinnost se lékařské prohlídce podrobit a neučiní tak, není způsobilá posadit se za volante. Jinými slovy - nesmí řídit.

Nemilosrdné tisíce
Zákonodárci si nově na desetitisíce starších řidičů náležitě posvítili i co se týká sankcí v případě, že potvrzení o zdravotní způsobilosti mít nebudou. V takovém případě totiž přichází ke slovu i novela zákona 200/1990 Sb., o přestupcích. V ní je stanoveno, že neplatný zdravotní posudek (tedy de facto i žádný) se stává dopravním přestupkem. Sankce? Pokuta ve výši 5 000 - 10 000 Kč! V tomto případě se opomenutí navštívit lékaře tedy rozhodně nevyplatí. Zvláště když alternativu finančního postihu představuje i až roční zákaz řízení vozidla.
Navíc bude-li řidič přistižen při řízení, aniž by měl vystaveno platné osvědčení o profesní způsobilosti či platný posudek o zdravotní způsobilosti, získává 5 trestných bodů. Pokud řidič postrádá oprávnění k řízení skupiny, do níž příslušné vozidlo spadá, hrozí mu ještě další dva body navíc.

Rozličné lhůty
Pravidelnou prohlídku musí podstoupit držitel řidičského oprávnění, který dovršil 60, 65 a 68 let věku. Tuto možnost má nejdříve 6 měsíců před dosažením výše uvedeného věku, nejpozději pak v den narození. Po dovršení 68 let musí na prohlídky docházet každé dva roky, přičemž praktický lékař může tuto lhůtu v odůvodněných případech zkrátit. I nadále přitom platí, že výše definovanou zdravotní prohlídku si hradí sám řidič.

Kdo a co?
Doklady, které musí mít řidič při řízení u sebe, mohou v současné době vyžadovat pouze státní policisté. Ti velmi často chtějí při silničních kontrolách i občanský průkaz. Aktuální platné znění zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, jim toto neumožňuje. Nicméně pravdou zůstává, že když už jako řidiči musíme vyndat minimálně trojici různých dokumentů, přihodit „občanku“ už nás příliš nevytrhne. Na tomto stavu ani novela nic nemění.
Na scénu však s novelizovaným zněním vstupuje také obecní policie a celníci. Ti mohou od řidičů při prohlídce vyžadovat pouze řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla.

Dokažte to!
Zcela nové pasáže obsahuje novela v případě § 10 o povinnostech provozovatele vozidla. O co jde přesně? Provozovatel vozidla a osoba, které provozovatel svěřil vozidlo, jsou povinni na výzvu policie, krajského úřadu či obecního úřadu obce s rozšířenou působností sdělit informace, které by vedly k určení totožnosti řidiče vozidla, jenž je podezřelý z porušení zákona o silničním provozu. Zákonodárci se tak snažili zamezit situacím, kdy provozovatelé vozidla odmítají sdělit, kdo řídil jejich vůz. Často takové situace nastaly v případě, že byl vůz vyfotografován policejní kamerou z takového úhlu, kdy nebylo řidiče možné vizuálně identifikovat. Sankce pak byly nevymahatelné. Myšlenka nového ustanovení je v zásadě rozumná, kdyby ji nekazil dodatek v podobě § 60 již zmiňovaného zákona o přestupcích.

Jiříkovo vidění
Kdyby totiž tento dodatek u příslušného odstavce § 10 nebyl, dávala by pasáž smysl. Takto však může provozovatel vozidla podání vysvětlení odepřít. V § 60 zákona o přestupcích totiž existuje možnost, kdy každý může vysvětlení odmítnout v případě, že by jmenovaným osobám nebo osobám jim blízkým hrozilo nebezpečí postihu za přestupek. Kdo jsou osoby blízké? Těmi se rozumí příbuzní v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, sourozenec či manžel/ka. Na seznamu dále figurují další osoby v poměru rodinném nebo podobném. Všichni výše jmenovaní jsou blízcí jen v případě, kdyby újmu, kterou utrpěl jeden z nich, druhý právem pociťoval jako újmu vlastní. Příklad? Půjčí-li otec synovi auto, se kterým potomek pojede například ve městě 120 km/h, může se otec odvolat na zmíněný § 60. Poslanci byli nuceni tento dodatek vytvořit, protože jinak by znění zákona odporovalo ústavním dokumentům. Ve finále tak zůstává nový odstavec v podstatě neúčinný a jeho funkčnost zůstává odkázána na slušnost řidiče, který se k podání vysvětlení dostaví.

Zdroj: Svět motorů č. 50/2005


17.02.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek