Řidiči a průkazy

Šílenství s výměnou řidičských průkazů pominulo. Novela zákona o silničním provozu postihuje několik nových skutečností v této oblasti.

Termíny výměn

Lhůty pro bezplatné výměny starších řidičských průkazů byly v průběhu letošního roku nově upraveny. V Česku figuruje v registru přibližně šest milionů řidičů, přičemž tato povinnost se bude týkat až dvou třetin z nich. Zatímco ročně se vyrobí až 800 tisíc průkazů, v letošním roce by toto číslo mohlo kvůli vzniklé panice dosáhnout 1,2 milionu kusů.
Pro přesnost uvádíme podoby starších řidičských průkazů s tím, že ty vydané před 1. 7. 1964 pozbyly platnosti, když jejich náhrada byla možná do roku 2002.

Během letošního roku vznikla na výdejních místech po celé republice horečka, kterou vyvolala informace, že určitý typ řidičských průkazů bude nutné do konce roku 2005 vyměnit. Ministerstvo dopravy stačilo nové prodloužené lhůty vydávání průkazů začlenit do již platného zákona č. 229/2005 Sb., o silniční dopravě, aby tak zabránilo kolapsu. Co nového v souvislosti s řidičskými oprávněními a průkazy čeká na motoristy s příchodem novely zákona o silničním provozu od 1. července 2006?

VÝMĚNY ŘIDIČSKÝCH PRŮKAZŮ

Řidičské průkazy vydané od 30. 6. 1964 do 31. 12. 1993 do konce 2007
Řidičské průkazy vydané od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000 do konce 2010
Řidičské průkazy vydané od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004 do konce 2013

Udělení s omezením
V novém znění zákona se upravují podmínky, za kterých je možné udělit a vlastnit řidičské oprávnění. Zatímco dosud stačilo dosáhnout příslušného věku, být zdravotně a odborně způsobilý, nově se k tomuto výčtu přidávají další podmínky. Žadatel musí mít na území České republiky trvalý nebo přechodný pobyt a nesmí být ve výkonu sankce nebo trestu zákazu činnosti, jenž spočívá v zákazu řízení motorových vozidel. Ve stejném duchu hovoří i změněný zákon č. 247/2000 Sb., o získání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. Ten definuje jako přechodný takový pobyt, jenž trvá alespoň 185 dní. Zahraniční zájemce o získání řidičského průkazu jej může také získat, prokáže-li, že se na území České republiky připravuje na výkon povolání po dobu nejméně půl roku.

Stop turistice
Formulace o trvalém či přechodném pobytu míří především na tzv. turistiku s řidičskými průkazy. Hojná byla zejména v příhraničních oblastech, kde si nechávali dělat řidičské průkazy například němečtí sousedé, kteří v rodné zemi o řidičák přišli. U nás jim nic nebránilo, aby ho znovu získali.
Ministerstvo na podobný problém reagovalo evropskou směrnicí, která zamezuje obcházení zákazu řízení vozidel tím, že by osoba získala řidičské oprávnění v jiném členském státě než v tom, ve kterém má hlášeno trvalé bydliště. Směrnici mají od ledna letošního roku k dispozici příslušné dopravní úřady v Česku.

Zkrácení s poplatkem
Dalšími změnami prošel § 110 týkající se vydávání řidičských průkazů. Nově paragraf popisuje dobu vydání řidičského průkazu, ten je vyhotovován stejně jako občanský průkaz či cestovní pas centrálně. Stanovená doba obnáší dvacet pracovních dnů od podání žádosti. Není to však lhůta jediná. Nově se nabízí možnost získat řidičský průkaz do pěti dnů, motorista však za svoji nedočkavost zaplatí správní poplatek 500 Kč, zatímco ve standardní době neplatí nic.

Osobně? Ne vždy!
Zatímco v současnosti lze vyřizování žádosti o vydání řidičského průkazu popsat jako proceduru čistě osobní, novela tento stav mění. Podat žádost na příslušném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností či magis-trátu města lze pouze osobně - tato povinnost zůstává v platnosti i nadále. Neplatí to však pro nutnost převzetí. Zde novela umožňuje, aby si řidičský průkaz vyzvedl buď přímo řidič, nebo jím zmocněná osoba. Ta k tomu ale potřebuje ověřenou plnou moc.

Na omezenou dobu
Řidičské průkazy, které mají nyní podobu plastové kartičky o rozměrech 54 x 86 mm, nemají neomezenou platnost. Jsou vydávány na dobu 10 let (a to již od května loňského roku). Zdůvodnění? Životnost plastové karty, která obsahuje rovněž několik ochranných prvků, má své hranice.


27.02.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek