Vyzkoušeno v minulosti

Pět let žijí řidiči v jistotě, že řidičské průkazy jim policisté nevezmou. Novela zákona o silničním provozu poměry mění. Jak?

Platilo téměř 30 let

S možností zadržení řidičského průkazu policistou museli počítat motoristé již od šedesátých let. Vyhláška č. 87 o řidičských průkazech začala platit 1. července 1964. Její § 15 hovořil o tom, že orgán Veřejné bezpečnosti může zadržet řidičský průkaz hned v několika případech. Například lze-li důvodně očekávat uložení trestu řízení motorových vozidel soudem či je-li podezření, že byly v řidičském průkazu neoprávněně provedeny zápisy. Jeden z odstavců opravňoval hlídky k zadržení průkazu, jestliže by byla další jízdou ohrožena bezpečnost silničního provozu. O tom, jak se motorista v takových případech postaral o odvoz svého vozidla, rozhodl výlučně on. Jisté je, že pokud by si bez řidičského průkazu sedl za volant, dopustil by se přestupku. Zákon mu v takovém případě vstříc nějakým řešením nevycházel.
V této podobě zůstala vyhláška v platnosti téměř tři desetiletí. Dne 31. ledna 2001 ji nahradil současný zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Senátoři tehdy v přípravě zákona počítali se zachováním této pasáže, poslanci ale nakonec rozhodli opačně.

Tak jako v předchozím díle se i nyní věnujeme oblasti řidičských průkazů, ovšem z poněkud jiného hlediska. Některá média uváděla motoristickou veřejnost v omyl, když v souvislosti se schválenou novelou tvrdila, že řidičáky budou moci policisté na místě odebrat. Ve skutečnosti se však ze strany policie jedná o docela jiný zásah.

Osm případů
Paragraf 118b novely totiž hovoří o zadržení řidičského průkazu, což je odlišná skutečnost než jeho odebrání. Při zadržení sice policista řidičský průkaz fyzicky odejme, neznamená to však, že by o něj motorista definitivně přišel.
Detailnější pohled na tento paragraf přinese celou řadu zajímavých zjištění.
Případy, ve kterých může policista řidičák zadržet, jsou přesně definovány. Jedná se celkem o osm možností. K zadržení může dojít tehdy, jestliže řidič:

S potvrzením
Jak vidno, prostor pro manévrování policie je jasně vyznačen. Jak tedy takové zadržení řidičského průkazu bude vypadat v praxi? Ve skutečnosti se navracíme do léty osvědčeného systému (viz vložený článek). Policista v odůvodněném případě odebere fyzicky řidičský průkaz. O tomto zákroku musí bez zbytečných odkladů informovat registr řidičů. Motorista by měl být od policisty poučen o důsledcích zadržení řidičského průkazu a obdržet policistou vystavené potvrzení o zadržení řidičského oprávnění. Jak tento tiskopis bude vypadat, není dosud známo.

Policie vs. obecní úřad
Další postup vypadá následovně. Policista má za povinnost písemně oznámit zadržení průkazu obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož územním obvodu k tomuto úkonu došlo. Oznámení přitom posílá společně s řidičákem nejpozději následující pracovní den po dni zadržení. Vzhledem k tomu, že se jedná o písemný styk, administrativě na úřadech to příliš neuleví...
Obecní úřad má pět dní na to, aby zahájil řízení, na jehož základě lze rozhodnout o zadržení řidičského průkazu do doby, než dojde k pravomocnému vyjádření. Jestliže se úřad rozhodl řidičák motoristovi zadržet, následuje další administrativní mašinérie. Tentokrát je vyrozuměn obecní úřad s rozšířenou působností, pod jehož „křídla“ průkaz podezřelého řidiče patří. Právě tomu je společně s řidičským průkazem zasláno i příslušné vyrozumění. Bude-li vám zadržen řidičský průkaz v Ostravě a trvalé bydliště máte v Aši, může se celý proces protáhnout…

Zpět k řidiči
Vrácení zadrženého řidičského průkazu připadá v úvahu, jestliže příslušné instituce nakonec nerozhodly o jeho zadržení. Stejně tak má motorista nárok na vrácení průkazu tehdy, když v pravomocně skončeném řízení o skutku, kvůli kterému byl řidičák zadržen, nebyl uložen trest či další sankce, jež by zakazovaly řídit vozidlo. V opačném případě se doba zadržení řidičského průkazu započítává do doby výkonu sankce.

Otazník zůstal
Nezodpovězená otázka přesto v novele zákona o silničním provozu zůstává. Po pečlivém prostudování jsme nenašli místo, které by upravovalo následující situaci: Zadrží-li policista řidičský průkaz a šofér bude ve voze sám, nemůže teoreticky pokračovat dál v jízdě. Policisté nemají možnost odebrat mu klíčky od vozu, takže zůstává na motoristovi, jak se o automobil postará. V budoucnosti se tak spíše dočkají řidiči ze strany policie aktu nazvaného „zabránění v jízdě“. O něm se podrobněji zmíníme v příštím čísle Světa motorů.

Zdroj: Svět motorů č. 2/2006


09.03.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek