Přízrak jménem body - 1. část

K nejexponovanější části novely patří bodový systém. Řidičům nahání obavy. Jaká ale bude realita? Poté, co bylo jasné, že se bodový systém stane skutečností, se z mnoha stran řidičské obce začaly ozývat hlasy které tvrdily, že policisté dostanou do ruky další bič na motoristy.

Premiéra v padesátých letech

Bodový systém není na domácí půdě žádnou novinkou. Někteří pamětníci by ho možná mohli nazvat vytahováním kostlivce ze skříně. Faktem zůstává, že s udělováním bodů se motoristé setkali poprvé na podzim roku 1951 ve vyhlášce č. 328. Řidičské průkazy se vydávaly s kartičkou, která se skládala z deseti útržků. Za každý hrubý přestupek (jejich přesné znění nebylo vyjmenováno) přitom policista řidiči jeden lísteček odebral. Když odtrhl poslední z nich, přišel provinilec na místě o řidičský průkaz. Od muže zákona dostal speciální potvrzení, na jehož základě mohl maximálně dojet s automobilem domů.
Dané opatření netrvalo dlouho, v praxi fungovalo do června 1953. Tehdy jej vystřídala vyhláška 196 o provozu na silnicích. Pod inovacemi silničních pravidel, která se inspirovala sovětským modelem, tak zmizel i historicky první bodový systém.

Mocní policisté?
Jsou obavy z toho, že zákon o silničním provozu dává novou moc mužům zákona, založené na pravdě? Některá fakta hovoří ve prospěch domněnky, jiná ji naopak popírají.
Nejsou to totiž policisté, kteří ve finále trestné body udělují. Touto pravomocí disponují obecní úřady obcí s rozšířenou působností. V praxi by pak posbírání trestných bodů mělo vypadat následovně: policista motoristu v případě, že spáchal přestupek, zastaví a udělí mu finanční sankci podle příslušného zákona. Přitom počet položek, za něž může být motorista pokutován v blokovém řízení, se s novelou smrsknul na několik případů (překročení rychlosti či telefonování za jízdy). Drtivá většina přestupků se tedy bude vyřizovat ve správním řízení.

Pojmenovávají
Policisté o udělení bodů přímo nerozhodují, budou však moci kompetentně pojmenovat druh přestupku, jehož se motorista dopustí. Administrativní postup zůstává zachován na dnešní úrovni. Podle informací ministerstva dopravy budou policisté při udělování pokut v blokovém či správním řízení postupovat jako nyní, kdy se záznamy o přestupcích zaprotokolují.
Vybrané přestupky, které se na řidičově kontě objeví body, přinášíme v samostatné přehledné tabulce. Z ní je také patrné, že případné diskutované rostoucí moci policie zamezí právě přesně definované případy, za něž se body budou strhávat. Mnohdy se nejedná o situace běžně a hojně sledované. Opačně je tomu v případě překročení rychlosti. K tomu, aby se z bodového systému stal správně fungující nástroj, bude zapotřebí důsledná a také častější kontrola policie.

Byrokratický kolotoč
Poté, co policista udělí sankci, uvědomí obec, u níž je provinilý motorista veden v registru. Projede-li například Pražan Ostravou devadesátikilometrovou rychlostí, a policie jej změří a zastaví, zašle oznámení o spáchaném přestupku na registr v hlavním městě. Podle zákona tak musí učinit do tří, respektive pěti dnů. Dalších pět dní má obecní úřad na to, aby se záznam v registru objevil. To vše proběhne samozřejmě až poté, co rozhodnutí o uložení sankce nabude právní moci. V případě blokového řízení je cesta k záznamu kratší. Body se v záznamu objeví ihned po tom, co je obecní úřad obdrží. V každém případě se provinilec udělení bodů od policistů nedočká. Teoreticky strážci zákona ani nebudou muset vědět, za kolik bodů který přestupek je.
V každém případě bude bodový systém znamenat pro obecní úřady obcí s rozšířenou působností další administrativní zátěž. Podle postřehů, které do redakce zatím přicházejí, nemají příslušné obecní úřady, jak bude celý proces v praxi přesně fungovat, příliš ponětí. Ministerstvo dopravy nicméně v minulých dnech informovalo, že školení odpovědných pracovníků již začala.

Kontrolou proti omylům
Zaměstnanci, kteří budou o přidělování bodů na základě policejních údajů rozhodovat, se budou muset ze dne na den naučit zacházet se sazebníkem příslušných „trestných“ bodů. Motoristé v případě, že jim body udělí, mají nárok vyžádat si výpis z registru řidičů o provedeném záznamu. O konkrétních cenách ani lhůtách novela zákona nic neříká. V každém případě tato možnost hraje ve prospěch motoristů, kteří se tak mohou o oprávněnosti uděleného počtu přímo přesvědčit. Jiný způsob, jak by se o počtu udělených bodů mohli dozvědět, zákon neuvádí.

Kompletní přehled přestupků, za které se budou udělovat trestné body

Pokračování příště
Jak přesně funguje udělování trestných bodů, vedle kterých zemí se tak Česká republika s novým systémem zařadí, a jak to bude s odečtem bodů či jejich sčítáním, vás budeme informovat v dalším článku.

Zdroj: Svět motorů č. 4/2006


22.03.2006 - Jan Marek, Zdeněk Svátek